[Folklista] Lexikonok
Szabó László
szablaszl at bonyhad.tvnet.hu
2006. Jún. 8., Cs, 18:54:25 CEST
ÜzenetKedves István!
Örülök, hogy meg szeretnél tanítani "halászni", de tudod így vakon néha elnézem az úszót, vagyis nem minden weblapot kezel teljességgel a képernyőolvasóm. Egyébként pedig pontosan Te voltál az, aki felhívtad a figyelmünket arra, hogy a huculok kapcsán olyan információkat kéne közzétenni a listán, ami idevág. Azt sem hiszem, hogy mindenki csak az interneten elérhető elektronikus forrásokból szerzi az ismereteit valamely tárgykörben, ezért úgy gondolom, hogy nem feltétlenül "hal utáni sóvárgás"-ból kíváncsiskodtam a huculok népzenéje iránt. Mellesleg arra számítottam, hogy Te leszel az, aki az eddigi alapos ismertetőidhez hasonlóan most is megosztod velünk tudásodat a tárgyról. Persze, lehet, hogy fárasztó ez az "internetes tanár bácsi" szerep, ezért nem is neheztelek, csak azért írtam meg ezt, hogy nem mindig a kényelem vezérli az embert egy kérdés feltevésekor.
Üdvözlettel:
Szabó László
szablaszl at bonyhad.tvnet.hu
GSM: (30) 216-8880
-----Eredeti üzenet-----
Feladó: Pávai István
Címzett: lista at folkradio.hu
Elküldve: 2006. június 8. 15:25
Tárgy: [Folklista] Lexikonok
A Néprajzi Lexikont csak példaként mondtam. A Körtvélyesi Kálmán által használt lexikonokat is mondhattam volna. Tehát akár lehetne is ajánlani ezekből néhányat a Folkrádió weblapon, mint amelyekben elég sok néprajzi fogalmat meg lehet nézni. Viszont ezekben a régi lexikonokban (Pallas, Révai stb.) sok túlhaladott infó van, illetve sok olyan adat, ami az akkori időszakban érvényes volt, de ma már nem. A Néprajzi Lexikon ezekhez képest "új"-nak számít, s mivel Magyar Néprajzi Lexikon, nem a huculokról ad bőséges tájékoztatást. De pl. a magyar néptáncokról, népzenéről, hangszerekről elég gazdagon tájékoztat. Ezzel együtt megvannak a maga hiányosságai.
Tehát lexikon-nézegetés után is maradna bőven megvitatandó kérdés a listán, én csak azt érzem egy kicsit túlzott kényelmességnek, hogy valaki kérdez valami olyasmit, amit ő maga is megnézhetne az interneten, hisz aki felvilágosítja őt erről, az sem tesz egyebet, mint hogy lekeresi az interneten, aztán idemásolja.
Szerintem "ne halat adjunk az éhezőnek, hanem tanítsuk meg halászni".
Üdv. Pávai István
------------------------------------------------------------------------------
Feladó: lista-bounces at folkradio.hu [mailto:lista-bounces at folkradio.hu] Meghatalmazó Kemecsei Gábor
Küldve: 2006. június 8. 9:09
Címzett: lista at folkradio.hu
Tárgy: RE: [Folklista] Huculok
-Körtvélyesi Kálmán írása:
Szabó László érdeklődött a huculok hangszeres népzenéje után és Nagy Gábor mondta a havasi kürtöt. A rahói huculok ünnepségére mentek ki magyarországi ruszinok és innen töltöttem le pár képet. Itt látható is egy a trembitákkal (ők így hívják a havasi kürtöt).
A hangszereikről: Raymond Friedrich Keindl aki Bukovinában született német volt azt írja a Huculok című monográfiájábam, hogy
"A tájegységre jellemző volt a kürt, a hegedű, a furulya, a doromb és a duda."
Egy másik weboldalon: cymbaly (cimbalom), piscalka, flojar (furulyafélék), husly (hegedű), maly basy (valami mélyvonós hangszer), berbenycja (dob).
Trembiták: koljadnyc'ka trembita (kisebb mint 3 méter ezzel jelzik a karácsonyi énekes közeledtét), vivcars'ka trembita ( 3 méter ezzel jelzik a juhászok a helyszínt a hegyekben, behívni a nyájat szürkületkor, jelezni ha a nyájat megtámadták a medvék vagy farkasok), pochorona (3 méternél nagyobb temetési trembita amivel különleges temetési dallamokat adnak elő a házon kívül ahol a tetem van kiterítve megnézésre). Persze használják a trembitákat mindenkor ünnepségeken, esküvőkön stb. is. Ez a weboldal angol nyelvű volt abból fordítottam a hangszerek neve viszont eredeti.
A Pávai István említette a Néprajzi Lexikont én az Ortutay féle Magyar Néprajzi Lexikonban ennyit találtam:
"A Magyar Néprajzi Lexikon a magyar népi kultúrával foglalkozik a magyar nyelvterület egészére kitekintve, a lexikonírás és szerkesztés sajátos módszerei szerint. A szerzők elsősorban arra törekedtek, hogy a meglevő eredményeket és ismereteket összefoglalják. A cikkek 1970-1975 között íródtak."
-Ezt találtam benne:
A huculok a kárpátukránok egyik néprajzi csoportja. Egy részük a Kárpátok K-i oldalán, más részük > Kárpátalja hegyvidékén él. Sajátos fejlődésű népi kultúrájuk, melynek számos magyar kapcsolata alakult ki.
Rahói huculok trembitákkal
------------------------------------------------------------------------------
-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-
Nyári táborok: http://www.folknaptar.hu/nyari_tabor.php
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <https://list.folkradio.hu/pipermail/lista/attachments/20060608/ee728b58/attachment-0018.htm>
--------- következő rész ---------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: Trembiták.jpg
Type: image/jpeg
Size: 65221 bytes
Desc: nem elérhető
URL: <https://list.folkradio.hu/pipermail/lista/attachments/20060608/ee728b58/attachment-0004.jpg>
További információk a(z) Lista levelezőlistáról