[Folklista] kalotszeg
Pintér Bence
bencepinter at freemail.hu
2004. Nov. 2., K, 18:38:12 CET
Sziasztok!
Itt van egy leírás kalotaszegi viseletről.Kicsit hosszú de jó.
Nem tudom ki írta mert a neten találtam név nélkül.
üdvBence
Kalotaszegi népviselet
Elmés, barátságos, kedves nép, ? külső megjelenésében, mozgásában, gesztusaiban nemes a férfi, az asszony pedig előkelően kecses. Ruházatuk, viseletük, teljes összeállításában a legszínesebb, legművészibb magyar viseletek közül való; keveri a régit az újabb módival, de a szép összhangot megtalálja mindig, s ízlésesen alkalmazkodik viseletében, annak komorabb vagy derűsebb jellegével az évszakokhoz, a dolognaphoz, a gyászhoz és ünnepléshez. Színekben pompázó, feledhetetlen kép, amikor vasárnap, ünnepi díszben, istentisztelet után, elácsorognak egy kicsit a templom előtt, a fák alatt. Ahány asszony, ahány lány, egy-egy mosolygás és kacaj, boldogan, derűsen, színekben káprázik az egész kép. Virít a zöld selyemmel kivarrt piros csizma, ragyog a gyöngyös párta, az arany pillangós fejkötő csillog, suhog a villogó törésű rojtos selyemkendő, libben a százszínű selyem hajfonó pántlikák, tarkán pompázik a muszuj (felhajlott elejű szoknya), a rózsás sarkú kötény, a hímzett szögletű fátyol, (a dulandlé). Bokréta a legények kalapján és hímes mejjrevaló rajtuk; a meglett ember szép komoly szűre, méltóságosan nyugodt megállása rendezi, tagolja a hasonlíthatatlan képet.
Lássuk előbb a férfiviseletet.
Az ing ma rövid, köldökig ér, ? évtizedekkel ezelőtt az öregek szerint, még lobogós ujjú inget hordtak. A régi lobogós ingujjon, a kézelőn, vagdalásos fehér varrással, gazdag és változatos volt a dísz; a mai ing kézelője csupasz. Az ing behasított nyakát a nyakravaló tartja össze, ami hajdan egyszerű, széles fekete kendő volt, afféle fátyol kravátli, újabban, kivált Mákón s Vistán, színes, piros, kék, zöld zsinórvarrásos nyakkendőt hordanak a legények; Vistán arasznyi széles, szép darázsolt díszítésű kendők is akadnak. Nyári viselet a rövid gatya, téli a zsebetlen fehér daróc harisnya (combhoz feszülő, székelyes csizma-nadrág), amelynek szélén piros posztó a díszítés.
A férfi legdíszesebb ruhaneműje a mejjrevaló, mely falvak szerint változik. A régi világban egyszerűbb volt a mejjrevaló, kevesebb rajta a selyem kivarrás, ma már, ? kivált Bánffy-Hunyadon ? olyan sűrűn telicifrázzák selyemmel, hogy semmi parasztja, semmi díszítetlen része sem marad, eredeti anyagjából, a báránybőrből semmi sem látszik. Az ilyen agyoncifrázottnál sokkal szebbek azok a módjával varrottak, amilyeneket például még Monostoron, Valkón, Mákón s Vistán viselnek. A mejjrevaló téli ruhadarab, de nyáron is fölveszik templomba, temetésre. Télen s hűvös időben, a mejjrevaló alatt kék flanel bujkát, úgynevezett bujbelét hordanak. A mejjrevaló díszítésének a java, a selyemhímzés a hátra kerül, ? eleje, a gomblyukak s gombok tájéka vörös, zöld s fekete lakkbőrrel van szegélyezve, ezt almásolásnak nevezik, amely ismétlődő ívekből s pántokból áll. Hasonló bőrszegély veszi körül a háticifrát is, de már gazdagabb kiképzésű, tulipán-szívalakú, sőt olykor az egész háticifra bőrből van, némi selyemvarrású levél- és indadísszel. A díszítendő mező, a mejjrevaló szabásának megfelelően, alul szélesebb, mint felül, mert a két hónaljkivágás íve keskenyebbé szeli felső részét. A hát középvonala két arányos részre osztja az egész díszt s felező vonala az alsó és a felső cifrának. Az egyszerű vagy többszörös alsó bőrszegély közepéből, amelyen szintén lehet folyó leveles, rózsás hímzés, indul ki az alsó hímzett ornamentika, többnyire egy egyenesen felszökő, leveles ágon ülő, két oldalra hajló tulipán s ezek alatt két georgina, vagy gyorgyina. A levelek felváltva pirosak és zöldek; a középső s két oldalsó tulipánok közeit kisebb rózsák töltik ki; ugyanilyen dísz található a gyorgyina fölött is. Ez egyike az egyszerűbb alakításoknak; rendszerint egészen egymás mellé simuló, minden teret betöltő disz, vagy legfeljebb annyi üres hely marad, hogy még a felső rész az alsó résztől valamelyest megkülönböztethető legyen. Könnyedén felismerhető a középső tulipán, rózsa vagy pávaszem, a két oldalsó ág, különféle rózsákkal, levelekkel és a jobbról meg balról eső georgina. A szár a tulipánból indul ki, a georginák fölött rózsák vannak, a hosszúkás középtulipán két oldalán újra két nagyobb rózsa, fölöttük madáralak, melynek fejéből indul ki lehajlólag a leveles ág, végén négy pávaszemes virággal; ilyen virágféle van a középtulipán fölött is; a megmaradt közöket kisebb pontokkal, rózsákkal, szívidomokkal töltik ki. Ez a díszítés különben nagyon változatos; néha a gyorgyina és rózsa közül több ág indul, levelekkel és rózsákkal. Néha oldalvást indul el alulról az ág, körülveszi a gyorgyinát és a tulipán bimbóját és a középen egy kisebb tulipánnal végződik.
Egyszerűbbek a bőrrel díszítettek: három egymás mellett álló piros virág, mindegyik egy közép rózsával, kétoldalt mellé simuló levéllel és alattuk a georgináknak megfelelően egy-egy virággal. Van minta, mely két-két oldalt georginából, s közülük kiinduló leveles rózsából áll; a két oldalsó virág itt is feltalálható a nagy tulipán alatt, amelyből újra ágak s rajta rózsák nőnek ki. Más változatban mutatja be ezt az ötös tagolódást egy másik mejjrevaló: a bőrből vágott közép-tulipán (már alig hasonlít tulipánhoz) négy georgina közé esik, a tulipánból két oldalt nőnek ki a szárak, nagyobb, piros bőrből vágott és kisebb, selyemből hímzett levelekkel. A mejjrevalók hátának felső dísze néha hasonló az alsóhoz, de meg van fordítva, virágai lefelé csüngenek, vagy egymás mellett van tulipán, rózsa, pávaszem, vagy a közép-tulipánból két oldalra nyúló ágon fent is, lent is virágok; vagy csak két rózsa közt a tulipán. Néha fent sincs ilyen bokréta, és csak bőrből készül a hátcifra és alatta kis bimbó füzér, közepén nagy körmös bimbóval.
Téli bunda helyett hordták a festett kozsókot, így hívták ugyanis azt a mejjrevalót, amelynek ujja is van és festettnek azért nevezik, mert a fehér birkabőr, amiből készül, kávébarnára van színezve. Főképpen Vistán és Monostoron viselik, fekete prémgallérral s prémkézelős újjakkal. Kevéske selyemvarrású díszítés is van rajta, a háton, fölül a tarkó alatt s a hát alján. Panyókára vetve hordják a csonkát, a darócot.
A szűrt, Jankó János szerint, régen nem viselték a kalotaszegiek, de ma már általános; Kolozsvárról, Nagyváradról hozzák a vásárra. Díszítése fekete vagy sötétzöld és e vidéken nem olyan gazdag és változatos, mint hazánkban. Fő dísze a hátra csüngő gallér. Van díszítése, elöl a két alsó csücskén, oldalt az újjak alatt és szegélyezve van a két ujja. A gallér szegése egyszerű széles sáv. A négyszögletes mező közepén, felülről, a tarkó alól indulva, levél formába foglalható díszítés van: vastag szár, két oldalán rózsák s levelek; az egész nagyon tömött és a külső végződések mintegy körvonalát adják egy hegyes levélnek. A gallér két alsó sarkában, ferdén befelé, ugyanilyen alakú, de nagyobb díszek foglalnak helyet alul egy-egy hozzájuk simuló levélfüzérrel. Elöl szintén két fekete, összefutó, széles sáv közt van a szűr szélének dísze, éppúgy lefelé keskenyedve. Helyes ízlésre vall ez a megoldás, amennyiben nem kisebbíti folyamatosan az adott motívumot, hanem előbb egyszerűsíti, azután egy kisebb, egyszerűbb alakba megy át, hogy a végén ékben végződjön. Néhol, például Vistán, látni olyan szűröket, amelyek különböző piros színnel vannak díszítve, de csak a két oldalon, a zseb táján.
A férfiak általában csizmát viselnek. Hetyke legények ? Mákón látni gyakorta ? a csizma szárának felső részét kifordítják, úgy, hogy a csizma fülei is kilógnak
A kalap nyáron karimás, fekete pörgekalap, jobb oldalán bokrétával. Munkában csurgóra gyűrt karimájú szalmakalapot hordanak; a szalmakalapon tarka selyempántlika van, Mákón tenyérnyi széles. Télen fekete báránybőr sipkát viselnek.
Nézzük a női viseletet.
Bánffy-Hunyadot kivéve, egész Kalotaszegen úgynevezett vállfűs, a vállon kivarrott inget hordtak a nők. Kolozsvár környékén kötéses inget viselnek, Bogártelkén szép pókos kötéssel, Monostoron finom recekötéssel. Ki van varrva az ing gallérja és kézelői, ? legdíszesebben a vállfű, két ujjnyitól a tenyérnyi szélességig; legszélesebb a mákói. A hónalj alatt két betoldás van: felül a pálha, alul a csók. A varrás az ingen piros vagy fekete fejtő. A gallért és a kézelőket két-két hosszan lecsüngő hárász bojttal kötik össze. Mákón és a környékbeli falvakban négy, sőt hat bojt is kerül a nyakra. Az ingre, legalul ? különösen Hunyadon ? a kurta szoknya következik, s erre kötik a fehér fodorvászonból készült alsószoknyát, a pengyelt. A pengyelre jön a muszuj, ? Kolozsvár környékén bagazia a neve, ? a kalotaszegi viselet e legjellemzőbb darabja, amelyet a lány, pártával együtt, a konfirmációtól kezdve visel.
Pengyelen a muszuj
A muszuj vagy muszuly, fél szoknya (ez úgy értendő, hogy elejéből egy kötényre való hiányzik; eredetileg egész szoknya volt. Csak utóbb hagyhattak el belőle, miután az a rész, a föléje kötött köténytől úgy sem látszik), amelynek alsó szegélyére belül arasznyi széles színes (piros, sárga, zöld) posztót varrnak. Azután a szoknyát elől felhajtják, úgy, hogy a szoknya belső oldalán a színes posztó és a pengyel egy része is látható. Elől köténnyel takarják el a pengyelt. A muszuj színe sötét, fekete vagy kék (Hunyadon), az övnél sűrű ráncba van szedve s a ráncok a muszuj övkötőjében egyesülnek. Az övkötő Bánffy-Hunyadon zöld, vidékén piros. A kötő alatt, körülbelül két ujjnyira, a ráncokat kockázás, szedés vagy darázsolás fogja össze. Lányok, menyecskék muszujszegő posztója piros vagy sárga, az idősebb asszonyoké zöld, az öreg asszonyoké fekete. Újabban, Bánffy-Hunyadon, divatos a mintás plüss (bársony) muszujszegély, de ez nem olyan szép, mint a posztó. A posztó szélessége változó, néhol keskenyebb, másutt húsz centiméternél is szélesebb. A posztót ki is szokták hímezni; leggyakoribb hogy rávarrják a tulajdonos nevét és a készítés évszámát. Mákón a kis tíz-tizenkét éves leányok is hordanak muszujt, ami nagyon kedves.
Torockói kötény.
A kötény vagy kötő rendszerint olyan színű és olyan anyagú, mint a muszuj, de voltak ezelőtt nagyon szép zöld posztókötények, piros torockói csipkével díszítve. Ma már, sajnos, ilyeneket nem csinálnak. A kötény is sűrű ráncba van szedve s ezeket a ráncokat is darázsolás, szedés vagy kötés tartja össze. A kötény szélét színes pántlika futja körül három oldalt; vagy egyszínű (piros, sárga, kék vagy zöld) vagy virágokkal díszes. A kötény két alsó sarkába egy-egy nagy rózsa kerül, rendszerint ugyanolyan pántlikából, mint amilyen az oldalán van, de néha csipkéből (torockói csipke), néha gyöngyökkel díszítve s középen hárász bojttal. A rózsát néha még két szalaggal varrják körül, úgy, hogy a rózsa mintegy keretben van; Mákón a keret fölé, néha kisebb keretben egy másik rózsát is tesznek.
Ünneplő a gyócsfersing a sűrű ráncba szedett, a vizelt (mert nedvesen redőzik) fehér szoknya.
Gyócsfersing
Ma már ritka a váll vagy fűzős váll, a piros posztóból készült kis mellény fekete csipkedísszel, mely elöl piros szalaggal volt összefűzve; ennek a mellébe és hátába fa vagy vas volt bevarrva, halcsont helyett.
A nőknek is van mejjrevalójuk, még pedig hosszú és kurta. A hosszút manapság már nem is készítik, a még meglévőket hordják, de csak az öreg asszonyok, vasárnap templomba járáskor. A kurta mejjrevaló csaknem olyan, mint a férfiaké, díszítésében sincs különbség. Ez zöld vagy fekete posztóból készült, piros vagy sárga csipkedísszel, feketén körülprémezve. Darócot vagy condrát is használtak a nők. A lányok karácsonykor fehér daróccal, pártásan mennek a templomba. Úgy az asszonyok, mint a lányok csizmája piros, csak Hunyadon kezdenek újabban a városi szolgálatból hazakerült lányok fekete csizmát viselni. A csizma zöld selyemmel van kivarrva.
Templomba járáskor lányok és fiatal menyecskék szélesen kibontott tarka virágos keszkenőt viseltek jobb kezükben, legjobban a rojtos szélű kendőket szerették. Bal hónuk alá is szorítanak egy rojtos selyemkendőt, amit nem szabad lehullatni, ? így őrizték mozdulataik illedelmes voltát.
Fejükre szintén színes, virágos kendőt kötöttek; templomozáskor elöl kötik meg, máskülönben hátrakötve viselték s ez sokkal szebb, mert szabadon hagyja a nyakat. Lányok, a konfirmációtól kezdve a lakodalomig, pártát tesznek vasárnaponként. A párta két-négy ujjnyi széles vasabroncs, sűrűn kirakva arany pillangós üveggyönggyel, gyöngyház csigával. A párta hátulsó részéről különböző színű sallangok, pántlikák, gyöngyöskötők és bojtok lógnak le. A pártát Hunyadon vízszintes állásban viselték, egészen a homlokon. A falvakban hátradőlő rézsutosan helyezik a fejre.
A mennyasszony dulandlét visel mindaddig, míg keresztelőre nem viszik első magzatát. Finom fehér patyolat fátyol, két sarkában (az egymással átellenben lévő sarokban) kivarrt díszítéssel. A dulandlé díszítő szegését színes pamutból az úgynevezett hárászból varrták. Körben többnyire egyszerű, ritka kockás vagy háromszöges dísz fut végig a fátylon és a sarkokat a mejjrevaló hátsó részének középső díszéhez sok tekintetben hasonló hímzés tölti ki. Itt is van egy nagyobb rózsa- vagy tulipánalakú középdísz, mely a sarokból indul, és leveles száron ül két oldalt rózsákkal és georginával. A rózsából levélfüzérek nőnek ki, két oldalt lecsüngve s fent egy másik kisebb rózsa. A díszítés uralkodó színe a vörös. Rajza széles nagy formájú, többnyire tulipán, amelybe sokszor ország címer van varrva. Egyéb virágdísz is előfordul: például a két alsó tulipán csak az ágak kiindulási helyét jelöli és az ág felett és alatta is, van egy-egy rózsa, vagy csupán egy rózsa felső részéből indul ki az ág, amelyen különböző színű kis rózsák váltakoznak. A gömbölyű vonalas minták mellett előfordul a szögletes forma is. Ez a szál után varrott varrottasokra emlékeztet egyenes vonalú tört kontúrjaival. Van ezen is az egy főágon és a két mellékágon ülő öt virág, mellékágakkal. Színe majdnem egészen vörös, csak a szárak zöldek. A színösszetétel és a foltelosztás általában ügyes, egy világos és egy sötétebb szín egymás mellett, ez a jellemző. Majd a tengely emelkedik ki sötét foltjával, majd a sötétzöld kelyhű nagy rózsa, világos vörös külső része, két oldalt ugyanolyan világos színű rózsával ad világos foltot az alatta és fölötte lévő levelek sötét tömegével körülvéve. Egy kendőn a nagy középrózsa az alatta lévő két tulipánnal és két rózsával simul össze egységes színfolttá, körülvéve sötét foltú levelekkel és az egész körül ismét világos foltot képeznek a virágok és lent ismét sötét folt van a tulipánok alatt.
A dulandlé alá jön a gyöngyös csipkével lekötött, színes staniol-lemezekkel és piros hárászdísszel ellátott főkötő, amely alighogy keresztül tetszik a fátylon. A fátyollal, a dulandléval körül kötik a fejet, a nyakon egyszer körülcsavarják, és a sarokig leomlik.
Csipkés mejjrevalók
Berbécs bőrből a mejjrevaló. Ezt a ruhadarabot a szűcsök készítették.
A szűcsmesterség egyszerű szerszámai a következők: rámaláb és rajta a félkézvas, kaszaszék (kaszapad, láb, járom, kés); olló, csipkéző kalapács, csípőfogó, szabókés, török vagy törkővas, lyukasztó, csipkéző, horgosvas (kákó, bőrtörő vas); a hammas (hamvas) kád, áztató kád, korpatartó.
A berbécsről lehúzza a mészáros a bőrt, és azon nyersen átveszi tőle. Először lefejti (kifeji) róla a zsírt, kaszával, a rámán, aztán árnyékos helyen, a színben, kiteríti egy rúdra. Amit tömlőre nyúzta, pálcikákkal peckeli ki, és úgy kerül rúdra (pálcikát dug a fejbe, mellbe, farba s a két lábba). A szárítás négy-öt napig tart, attól függően, milyen zsíros a bőr. Kiszárítás után, a mester szakmányokba osztja a földolgozandó anyagot, és átadja segédjének, aki kikészíti a bőrt. (Egy szakmány huszonöt darab bőr).
A szűcs mester szerszámai B.-hunyadon. (39) a) Kaszaszék. ? b) Kaszakés. ? c) Horgas vas. ? d) Törkő vas. ? e) Csipkéző. ? f) Lyukasztó. ? g) Csipő-fogó. ? h) Szabókés
A segéd az áztató-kádban, tiszta hideg vízben, tizenkét óra hosszat áztatja a bőrt. Azután kimossa először ugyanabban a vízben, majd újított vízben áztatja ismét, másnap reggelig. Másnap reggel kiveszi a kádból, csorogni, a bakra. Miután kicsurgott, tajigába dobja s elhúzza a húsoló helyre, a színbe. Egyesével, darabonként, kicsapja belőle a vizet, rámára szorítja, keresztbe s hosszába behúsolja, és amelyikkel végez, azt, ismét árnyékos helyen, rúdra veti.
A napi szakmány, a huszonöt darab behúsolása után, a mester vizet melegít, sót, timsót, vitriololajat, hamuzsírt s dercét előkészítve, csávát (pácot) kever és ezzel a csávával, az áztató-kád borítódeszkáján, a segéd, az inas segítségével, bedörzsöli a bőröket keresztbe hosszába és meghinti dercével, összehajtogatja, egy üres kádba teszi. Bekészítés után, a megmaradt csávát ráöntjük a kádba helyezett bőrökre.
Másnap, ha jó idő van, a bőröket, szőrére, kiteregeti sorjában az udvaron a földre. Amikor nem ugrik már össze, az inas megforgatja és már most szőrével vannak felül.
Akinek kitartása van, pihenteti az így bekészített bőröket, mert jobb, tartósabb és kidolgozásra alkalmasabb a pihent bőr. Száraz helyen pihen, csomóba rakva, ötvenesével vagy százasával.
Ha szükség van bőrre, a bőrt be kell kenni. Ez is a segéd dolga. Szakmányonként (egy szakmány: berbécsbőr tíz darab, báránybőr tizennégy) bekeni tiszta vízzel, ? a kenést csepüvel vagy a rongyból kötött mosóval végzi. Ezután, elteszi pihenni negyvennyolc órára, hogy megpuhuljon. Amikor puha, kisarkalja (sarkával rááll, és úgy húzza, nyújtja, kézzel); sarkalás után darabonként felhurkolja kötélre, és horgos vassal kihorgolja. Azután kikaszálja, hogy egyenlő puha legyen. Kikaszálás után egyenként nyújtják ki a rámán és kipattogtatják a széleket kézi kaszával. Kinyújtás után tiszta búzakorpával vegyített fehérkővel (alabástrom) bedörzsölik, és egyenkint kiszínelik a rámán, először hosszában, aztán keresztben és harmadszor is, hogy szép szabályos legyen, hosszában. Végül kiporolják s kész.
Most már kezdődhet a bőr kiszabása. A mester, szín után válogat a bőrök közül. Kozsóknak, paraszt (üres, nem kivarrott) munkának valót piros bőrrel, egyszerű szironyozással; jobb bőrt butorbőrrel ? s a legjobb, a legszebb színű bőrből készül a dufla elejű mejjrevaló karmazsinttal és lakkal díszítve. Selymezettet csak a lányok és a legényemberek viselnek. Gyöngébb juh- és báránybőrből készül a selymes: a bimbós, a körmösbimbós, az egy rend csillagos, két rend csillagos, gyorgyinás, meg a koszorús. Legdíszesebb az egészcifra.
Irhának, zöld szironynak, zsebrevalónak a döglött juh bőrét használjuk, mert a zöld szironyt s az irhát, azt magunk készítették.
A szűcs mesterségéhez tartozik még az irhakészítés is. A bőrt beáztatják, aztán nyolc napra a hammasba teszik. (a hammas egy földbe ásott hordó és benne víz, oltott mész és szitált cser-, gyertyán-, tölgy- vagy bükk-hamu) és naponta kétszer a kanálrúddal megforgatjuk. A hammasból rúdra hányják, úgy, hogy a leve a kádba visszacsuroghasson. Aztán rámára feszítik, egyik oldaláról, félkézvassal, lehúzzák a szőrt, másik oldalát meghúsolják, ? tiszta vízben kimossák, ismét behúsolják, aztán, hogy tisztuljon, tyúk ürülékes vízben (ami a mésztartalmat választja ki a bőrből) áztatják fél óráig. Ismét behúsolják, ? mert az irha három húsolást kíván, ? s huszonnégy órára begyúrják a rendes csávába. Ha ez megvan, kiteregetik, hogy a bőr beszáradhasson. Aztán nyirkos helyen, mint amilyen a pince,megnyirkolják és hajnalosan a harmat is megnyirkítja.
Öreg emberek bundáját és mejjrevalóját irhával ékítik, a bunda varrásait, vele fedik be az ujjas bundán, meg a juhászbundán.
A szirony az éppúgy, mint az irha: koppad a hammasban nyolc napig s az első behúsolásnál mogyorófából hasított abroncsra húzzák spárgával, a vizet kifejik belőle félkézvassal. Kifejés után beöntik tiszta vízzel, és sebesen bedörzsölik szalámiasóval, aztán tiszta eredeti rézről reszelt porral behintik. Leteszik, úgy mint az abroncson, a pincébe, egy kád víz fölé, mint a fedőt. Másnap reggel kiteszik a napra, száradni egy órára. Amikor az óra letelt, félkézvassal lekotorják róla a rézport, és ezzel el is készült a szirony.
További információk a(z) Lista levelezőlistáról