[Folklista] Szentségtörés vagy sem? (Folkmagazin cikk)
Németh György
nemgy at freemail.hu
2014. Feb. 12., Sze, 13:01:24 CET
Kedves Listatagok!
Kemecsnek a "határvonal" kérdésében:
Az általad javasolt szelektálás egy dologban biztos eredményre vezet: el tudjuk választani a tánczenét a nem tánczenétől. Ennél többet ne várjunk tőle.
A népzene meghatározásához azért sem alkalmas, mert például az új táncstílus zenéje (főleg a jelenlegi országhatárokon belül) új stílusú népdal mellett népies műdal, verbunkoszene és műcsárdás. A polgárosodás a paraszti világ értékrendjére és életmódjára a legerőteljesebb és - ami számunkra most a téma miatt a legfontosabb - a leggyorsabb hatást nyugaton, a Duna vidéken gyakorolta. Sárköz, Galga-vidék, Szigetköz táncairól írja Martin György: A verbunk és a friss csárdás közé csak a század eleje körül ékelődött a lassú. (...) A paraszti tánckultúra hanyatló szakaszában elterjedő lassú csárdás már nem érhette el a többi táncfajta vagy más vidékek nagyobb múltú lassú csárdásainak formai gazdagságát."
Ha a rövid idő alatt az új táncnak nem volt lehetősége a teljes folklorizálódáshoz, még inkább áll ez a tánczenére. A polgári-individualista értékrend az individuális tevékenységeket (kézművesség, zenekarok, stb.) már a falusi közösség felbomlásának kezdeti szakaszában leszakította az elerőtlenedő közösségről
Visszatérve az eredeti kérdésfeltevésre: nemcsak a feldolgozott és világzenésített anyag keveredik a népzenék közé, hanem mivel a táncok alá már nem minden vidéken jött létre az új stílusú kísérőzene, így a feldolgozásmentes anyag is elég vegyes. Ez utóbbi adottság, a hagyományos paraszti táncélet utolsó korszakának gyakorlata. Persze megfelelő tudással, ízléssel, hozzáértő kézzel itt is lehet válogatni. Az összefűzött dalok és hangszeres zenék között vannak újstílusú népdalok, és a műzenék között is lehet különbséget tenni, vannak értékesebb, változatosabb dalok és táncdallamok, meg vannak értéktelenebb, laposabb darabok.
Dedesznek említettem, hogy a zenedarabokat esztétikailag is lehet értékelni, Vargyas Lajost ajánlottam a figyelmébe, szegény már elhunyt, nyilván nem a személyes találkozásra utaltam, De az általa leírtakat érdemes "faggatni".
Kötelező olvasmány: Vargyas Lajos: A magyarság népzenéje. Planétás Kiadó
Üdv.
Németh György
"Kemecsei Gábor" <kemecsei at folkradio.hu> írta:
>Tudjátok az jutott eszembe, hogy felteszek egy kérdést a "határvonallal"
>kapcsolatba:
>
>- Szerintetek mondhatjuk e azt (nagy találati aránnyal), hogy az a
>feldolgozás, amire lehet táncolni a táncainkat, az még elfogadható
>népzenének? Amint viszont a zene kilép a korlátaiból és felborul a tánc,
>onnantól biztosan állíthatjuk, hogy az olyan feldolgozás lett, amit már
>inkább mondjunk népies zenének vagy világzene.
>
>10-es skálán kinek mennyire igaz a fenti gondolat?
>
>üdv:kemecs
>______________________________________
>Közeleg a vállalkozások, egyéni vállalkozók adóbevallásának határideje. Add kedvenc civil szervezetednek adód egy százalékát! Íme a mi javaslatunk:
>Folkrádió Közhasznú Alapítvány
>Adószám: 18565449-1-09
>
További információk a(z) Lista levelezőlistáról