[Folklista] babzsák, vitázóknak, együttműködés stb
Németh György
nemgy at freemail.hu
2009. Sze. 2., Sze, 16:07:17 CEST
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Elnézést mindenkitől, ha hozzászólásom túl „szájbarágó”-ra sikeredett. Azon kaptam fel a vizet, hogy évek óta újra és újra előjön a „népiségről” a vita, nagyjából ugyanazok gerjesztésével, pedig az ember már azt hitte, hogy az eszmecserékből, ahol sok szakmailag felkészült ember is megszólalt mindenkinél kitisztult a kép. Ilyen volt a táncházmozgalom helyzete, a modern hangszerek a magyar népzenében, az fmoll-legényes, és még sorolhatnám.
Ha szép kertet akarok a családi házam udvarán, tisztába kell jönnöm, hogy milyen magot szórok és hova, mennyi napot - vizet igényel, hányszor kell kapálni stb. Valószínűleg nem kell, hogy a szomszéd hívja fel a figyelmünket, hogy a rózsánk eltetvesedett. Ha van szemünk, észrevesszük magunk is, és utánanézünk a szakirodalomban, megkérdezünk egy szakembert. Nem legyintünk a tudományra, hogy hagyjanak ezzel a „hablattyal”! (ma visszhangzanak a táncházak az ilyen lekicsinylő megjegyzésektől)
Jogos volt Pávai Istvánnak a felvetése: aki ezzel a mindannyiunk által szeretett műfajjal foglalkozik (persze csinálhatja hályogkovács módjára- mondom én, csak ne nyilatkozzon), legyen tisztában a területének a legalapvetőbb alapfogalmaival. Nem kell az örömteli zenélés helyett éveket könyvtárban ücsörögni, de a Néprajzi Lexikon (főszerkesztő: Ortutay Gyula) néhány szócikkének elolvasása olykor-olykor mindenkinek bele kell férnie az idejébe. Nem értek egyet Pávai Istvánnal, hogy mindezt mentegetőzés közepette ajánlotta. Azért, mert ma a butaság a korszellem, ragaszkodnunk kell az értékekhez, sőt annál jobban.
Javaslok tehát még egy-két olvasmányt:
A magyar nép és nemzetiségeinek tánchagyománya. (Szerk. Felföldi László, Pesovár Ernő). Bp., Planétás K., 1997. 496 p
Magyar néprajz. (Szerk. Paládi-Kovács Attila). Bp., Akad. K., 1985
III. kötet Kézművesség
http://mek.niif.hu/02100/02152/html/03/index.html
VI. kötet Népzene, néptánc, népijáték
http://mek.niif.hu/02100/02152/html/06/index.html
Magyar népzene
http://mek.niif.hu/02100/02152/html/06/3.html
A magyar nép tánckultúrája
http://mek.niif.hu/02100/02152/html/06/19.html
Martin György: A magyar körtánc és európai rokonsága (Bp., 1979).
A nyelvet célszerű megtanulni, ha beszélgetni akarunk.
Németh György
<br><br>________________________________________________________<br><a href="http://ad.adverticum.net/b/cl,1,6022,332638,411222/click.prm">
Garantált ajándékok az MKB Pénztáraknál! Válasszon a DVD lejátszó, iPod, Bookline könyvutalvány, és más értékes ajándékok közül!
</a>
További információk a(z) Lista levelezőlistáról