[Folklista] gyimesi hegedű
Pál Eszter Veronika
eszver at freemail.hu
2008. Május. 15., Cs, 08:09:48 CEST
Kedves Péter!
Én sem gondolom, hogy Gyimesben alakult ki, Szalonna említett olyan kárpátaljai (nem magyar) prímásokat, akik hasonlóan játszanak, ő máshol is találkozott ezzel a 3 ujjas technikával és vonókezeléssel, és az ebből következő hangzással, ennek szeretnék majd utánamenni, akik kérdezték, leginkább emiatt írnám át, jó lenne feltérképezni, hol van még a világban ilyen, és ott mi a helyzet. Ez akár alapjaiban rengetheti meg az eddigi elképzeléseinket.
Nem mellesleg a Paganini előtti hegedűjátétechnika majdnem (vagyis a barokk és a Mozart-korabeli) az egész magyar népzenére jellemző, amiről te beszélsz, az egy még régebbi dolog. Tulajdonképpen nem mond egymásnak ellent a fúvós hagyomány erőteljes hatása és a nagyon régi hegedűjátékmód (erre utaltam a síppal-dobbal eredet felvetésekor). Akkor viszont inkább már a hegedű elődjéről beszélünk, ami a zengőhúrral és a túlhúzott vonóval is párhuzamba állítható - reneszánsz kori képeken.
Üdv:
Eszter
"Hunyadi Péter" <karaorman at freemail.hu> írta:
>
>
> Csak egy helyesbítés, , az alábbi levélben NAGY BETŰKKEL.
>
> H.P.
>
> > Kedves Eszter, Dedesz!
> >
> > A gyimesben (is) megmaradt hegedűjáték technikája minden bizonnyal középkori eredetű, egynéhány táncdallammal illetve tánccal együtt. Paganini óta terjedt el a hegedűjátékban az álltartás, vagyis a hangszertartó kéz felszabadítása, a konkrét fekvések használata. Ez a technika
> > lassan terjdt, főleg a népzeneében, ahol egyes reliktumszigeteken, (mint pl. Gyimes, Podhale(Tátra-alja), Skandináv-hegység egyes régiói vagy épp az Égei-szigetvilág) a mai napig fönnmaradt A "PAGANINI ELŐTTI" HEGEDŰJÁTÉK TECHNIKA.
> > Az hogy Gyimesbe csak 1870 körül kerül hegedűs, nem csoda, mert
> > a gyimesi szórványok, szállások állandó lakhellyé, majd falucsoportokká, patakokká rendeződése sem sokkal előbb történt mint 1870. Természetes, hogy amíg nem alakul ki valami féle faluközösség, vagy legalább valami "szórványközösség", addig nincs igazán népzenei élet sem, mert még nincsennek meg ennek a színterei, alkalmai.
> > Attól még a gyimesi hegedűjáték lehet középkori eredetű. Valőszínűleg a régi csíki zene konzerválódott, illetve kezdett új életet élni. Csak édekességként jegyzem meg, hogy ha sófalvi zenét (Paradica Mihály "Nyicu" bandáját) meghallgatjátok úgy, hogy a cimbalom és a bőgő "sávot" lekapcsoljátok a fejetekben, akkor igen hasonló hangzást lehet hallani a Gyimesivel.
> > Szóval csak annyit szerettem volna mondani, hogy a gyimesi játékstílus nem Gyimesben alakult ki. Üdv.
> > Hunyadi Péter
>
>
>
>
>
> _______________________________________________________
> BEÉPÍTHETŐ GÉPET, hűtőt, mosógépet RENDELJ MOST!
> AEG-ELECTROLUX-ZANUSSI gépek AKCIÓS áron ORSZÁGOS házhozszállítással
> VIDEÓ termékbemutatóval CSAK nálunk, az ELECTROLUXSHOP-HU-tól
> http://ad.adverticum.net/b/cl,1,6022,264301,317457/click.prm
>
> ____________________________________
> Köszönjük, hogy adód 1 százalékával idén is támogatod a Folkrádió működtetését! A tavalyi felajánlások rendkívül nagy segítséget jelentettek. A Folkrádió Közhasznú Alapítvány adószáma: 18565449-1-09
> www.folkradio.hu
>
> A Folklista illemtana, melyet feliratkozáskor mindenki elfogad: http://www.folkradio.hu/illik.php
>
>
További információk a(z) Lista levelezőlistáról