[Folklista] Sajtóközlemény - 20 éves a Guzsalyas táncház

Makofka Tünde masajto at marczi.hu
2008. Dec. 17., Sze, 15:57:18 CET


Marczi
20 éves a Guzsalyas Táncház

 

GYORS LELTÁR AZ ELMÚLT 20 ÉVRŐL

Ma már bátran kimondhatjuk: a Guzsalyas táncház a hazai táncház történet egyik kuriózuma. 

Egyrészt mert tehetséges, elszánt és nagyszerű zenészeket, táncosokat és szervezőket adott. Másrészt mert tisztán eredeti, emiatt különlegesen értékes hagyományt honosított meg itthon. Harmadrészt értő, lelkes, elkötelezett közönséget alakított ki 1-99 éves korig. Negyedrészt évekig jelentősen meghatározta egy közművelődési intézmény arculatát. Ötödrészt egyedülállóan tanít, taníttat, hagyományt örökít, "adatközlő" lett. 

20 év. Büszkék vagyunk, és jó érzéseket melengetünk a szívünkben.

 

Álljon itt egy – valószínűleg nem teljes – visszatekintés. Egy gyors leltár az ünnepi alkalomra.

A füzet anyaga Kerényi Róbert emlékezéseiből, Sándor Ildikó táncház-történeti leírásából 

a művelődési központ régi műsorfüzeteinek szövegeiből állt össze.

A Guzsalyas táncház alapítói az egykori Tatros együttes tagjai, akik 1988. nyarától zenélnek együtt. Ekkor még nem állandó együttesként, de saját, önálló táncház reményében álltak össze az alapító tagok: Kerényi Róbert (furulya), Sitkéri Zoltán (furulya), 

Horváth Gyula (gardony), Sándor Ildikó (ének).

 

Az első „Guzsalyasra” – a táncház külön nevet is kapott – 1988. november 4-én, pénteken került sor. A második táncház szerdai napra került, ettől kezdve 19 éven keresztül ezen a napon tartották, szeptembertől júniusig. A jubileumi év őszétől minden hónap második szombatján bált tartanak. Vasárnap délelőttönként, ugyanitt gyerektáncház működik (1999. őszétől Kőketánc néven).

Az együttes tagjai – a táncházmozgalomban az elsők között – arra vállalkoztak, hogy a szokásostól eltérően, csak egy szűkebb dialektus zenéjével és táncaival foglalkozzanak. 

A táncházak többsége, amelyekben főleg vonós banda muzsikál, több kárpát-medencei zenei dialektus táncait, zenéjét is játssza egy-egy alkalommal. A Gyuzsalyasban muzsikáló zenekarok a gyimesi és a moldvai csángó zene és tánc – vele együtt a moldvai és gyimesi csángó etnikai csoportok hagyományos kultúrájának – megismertetését, közvetítését tűzte ki céljául, s napjainkban is e célok szellemében dolgozik. Ennek megfelelően az egyes zenekari felállások is eltérnek más, népzenét játszó zenekaroktól: a tagok furulyán, kavalon, töröksípon, hegedűn, kobzon, dobon és ütőgardonon játszanak. Az első évadban kizárólag gyimesi táncház volt, a második évadtól társultak mellé a moldvai táncok. Kezdetekben a táncház elválaszthatatlan része volt a kézműves foglalkozás, amelyeket Nemes Andrea, majd Bariska Ibolya vezetett.



Guzsalyas 20. születésnap és 7. Csángó karácsony

2008. december 20. 19 - 04 óráig a Marczibányi Téri Művelődési Központban

Bállal tarkított műsor, avagy műsorokkal, kommentálásokkal ékesített 


Makofka Tünde
sajtóreferens
Marczibányi Téri Művelődési Központ
1022 Budapest, Marczibányi tér 5/a
212-2820, 70/453-4059
www.marczi.hu


-- 
I am using the free version of SPAMfighter.
We are a community of 5.7 million users fighting spam.
SPAMfighter has removed 45 of my spam emails to date.
Get the free SPAMfighter here: http://www.spamfighter.com/len

The Professional version does not have this message



További információk a(z) Lista levelezőlistáról