[Folklista] kepek
Számel Péter
szamelp at citromail.hu
2005. Okt. 11., K, 15:01:04 CEST
Ez igazán tartalmas volt - nekem tetszett. Köszönöm Pávai Istvánnak.SzP-- Eredeti üzenet --
Feladó: Pávai István <pavai at chello.hu>
Címzett: lista at list.folkradio.hu
Elküldve: 14:46
Téma: RE: [Folklista] kepek
Számel Péter zenészviselettel kapcsolatos felvetésének hatására jutott eszembe, hogy leírjam az alábbi néprajzi "adatokat", hátha nem mindenki tudja:
Régen Erdélyben faluhelyen a zenészek (akármilyen vallásúak és etnikumúak) többnyire fekete csizmanadrágban, fehér ingben muzsikáltak pl. lakodalmakban, akinek nem volt csizmája, az fekete bakancsban .
Gyimesben elég régi az a hagyomány (az 1940-es évekből is vannak fotók), hogy a cigányzenész házaspár is csángósan öltözött, valószínűleg ez volt a helyi elvárás.
Székelyföldön ez ritkán fordult elő, mert a székelyeknél a viselet társadalmi rangot is kifejezett, nem vehette fel olyan, aki nem ahhoz a társadalmi réteghez tartozott. Pl. a székelyek között a piros zsinóros és a fekete zsinóros székelyharisnya (férfinadrág) eltérő rangot jelentett.
Ha a székelyeknél mégis találunk székelyruhás cigányzenészeket, az nem falusi hagyományos táncalkalmakkor van, hanem nyilvános színpadi szerepléskor. A szocializmus negyven éve alatt ugyanis a színpadon mindig kötelező volt a népviselet, ezért a művelődésszervezők gyakran a zenészeket is beöltöztették.
Ennél rosszabbak azok az álnépviseleti stilizált mellények, amiket kimondottan zenészek számára csináltattak ilyen fellépésekre, illetve rusztikus berendezésű vendéglők esetén ilyet adtak a városi cigányzenekarra is. A városi cigányzenészek a 20. század második felében vagy ilyenben vagy nyakkendős polgári viseletben muzsikáltak. Ezt a falusiak is kezdték utánozni helyenként.
A CSÁVÁSI ZENÉSZEK, amikor az első gyűjtésen nekem játszottak (1986), akkor szintén fekete nadrágban, kabátban, fehér ingben jelentek meg. Falusi ünnepeken is mindig így láttam őket muzsikálni, s a többi környékbeli zenészt is. Hogy 1990 után a magyarországi és nyugati turnékon miért öltöznek ettől eltérően, ahhoz én nem tudok hozzászólni. Erről azokat kell megkérdezni, akik utaztatják őket. Engem is érdekelne, hogy saját maguk akartak már első alkalommal tarka-barkába öltözni, ha igen, miért, vagy pedig a rendezvények szervezői kérték ezt tőlük. (Akkor is jó lenne tudni, hogy miért.)
Pávai István
Feladó: lista-bounces at list.folkradio.hu [mailto:lista-bounces at list.folkradio.hu] Meghatalmazó Számel PéterKüldve: 2005. október 11. 7:40Címzett: lista at list.folkradio.huTárgy: Re: [Folklista] kepek
Sziasztok!Az új képek között van egy, amelyik "megindított". - Elhiszem, hogy a berepedt bőgőt meg kell javítani, de a barna kartondoboz-ragasztó az azért nem semmi!- Én, ha valaha is Párizsban fellépnék, legalább egy fehér inget felvennék magamra, főleg ha a társaim is abban muzsikálnak.Erről az jutott az eszembe, hogy a régiek, még nagyapámék, azelőtt, ha szegények is voltak, de az ünnepi ruházatukra igencsak kényesek voltak, igyekeztek olyankor RENDESEN felöltözni. Bár nem tudom, hogy a szászcsávási banda ott Párizsban melyik kultúrát képviselte éppen.Üdv,SzP
_________________________________________
INTERNETES NYELVTANULÁS!Tanulj ANGOLUL, NÉMETÜL kedvezményes áron a Médiabóval!
3 Féle intenzitás; 3 Szint; Hanganyag CD-k; Ingyenes konzultáció! Bővebb információ és jelentkezés...
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <https://list.folkradio.hu/pipermail/lista/attachments/20051011/77434377/attachment-0018.htm>
További információk a(z) Lista levelezőlistáról