RE: [Folklista] mindent a maga módján

Kiraly, Endre endre.kiraly at hp.com
2005. Jan. 20., Cs, 12:41:52 CET


Szia Kedves Linda!

>>>Tudtommal a hagyomány változó!!!Ha elfogadjuk, ha nem. Ha kis BÉla primás ... 2005-ben hall a rádióban egy dallamot és azt beépíti a felmenőitől tanult csárdásba, az már nem hagyomány ...

A kulturában egy, azaz egy darab igazi és biztos értékmérő létezik. 
Ez pedig az IDŐ. Méghozzá a sok idő. Ami kiállja ezt a nagyon kemény próbát, azaz MEGMARAD, az érték.

Sok más érték mellett ilyen érték a HAGYOMÁNY is. Amit lehet őrizni. 

És lehet változtatgatásokkal, feldogozásokkal próbálkozni. Van sok ilyen, ami ma sikere és klassz. Az is klassz lehet, ha a prímás eljátszik egy mai divatos dallamot. Én pl. imádom a Makámot, igazi világzene, tök jó, sokat hallgatom.

De bármennyire is szeretem a Makámot, szerintem  - bár biztos persze nem lehetek benne - 150 év múlva nem lesz az élő kultúra része, nem nagyon fognak rá emlékezni. Ez a DIVAT. 

Az "eredeti" magyar népzene - Vivaldival, Bachhal és Beethovennel együtt - 150 év múlva is élni fog.

Hogy mégis majdnem kihalt? És csak a sznobi intellektueleinknek köszönhetően maradt meg? Igen. Mint ahogy Vivaldi is teljesen elveszett, majd lelkes intellektueleknek köszönhetően előkerült. Az igazi érték megmarad, és, ha egy időre el is tűnik, előbb utóbb felbukkan.

Endre


-----Original Message-----
From: lista-bounces at list.folkradio.hu [mailto:lista-bounces at list.folkradio.hu] On Behalf Of James Linda
Sent: Thursday, January 20, 2005 10:38 AM
To: Folklista a "Folkrádió" "levelező" "listája
Subject: Re: [Folklista] mindent a maga módján



Sziasztok!
tegnap sokat beszélgettem egy néprajzos ismerősömmel a listán kialakult vitáról.
Talán egy kicsit felvilágosultabb is lettem, és így minnyárt bátorkodom újra beleszólni a dologba.
Nem szívesen vitatkozom Pávai Istvánnal, mivel nem vagyunk egy súlycsoportban, és mivel én mostmár egy néprajzos és nem egy népzenekutató rálátását bírom. (ill. csak szeretném bírni, bár a tegnapi ismerősöm azért sok mindent mondott. ettöl monnyuk nemlettem
néprajzos...sajnos:))
Beszélgettünk a hagyományról, a mozgalomról stb., ezért tünik fel, ill.
merül fel néhány kérdés és ellentmondás Pávai irásában.
Az elején mindjárt a "hagyomány szabályrendszeréről" esik szó a tanult zenészek kontextusában, majd később a folklór és a folklorizmus különbségéről esik szó mint a hagyományos és a tanult/mozgalmi emberek különbsége. Ez akkor most paradoxon?!
Ha a hagyomány szabályrendszerébe illeszkedik pl. az ahogyan egy városi zenész megtanult zenélni, akkor az nem folklór?!
Persze, hogy nem. De mint irta :"Amit itt városon a népzenével teszünk - mindegy, hogy székiesen vagy mozartosan - az nem a néphagyomány őrzése." 
Akkor miért illeszkedjen a hagyomány szabályrendszerébe???

Eredeti.
"Közelebb kerülünk az eredetihez"-írta Pávai.Na én kivülállóként itt érzem a legnagyobb különbséget népzenekutatás és néprajz között.
Ugyanis mi az, hogy eredeti?A 100 éve játszott, az 50 éve játszott...
A Neti már nem az? stbstbstb.
Mihez kell közelebb kerülni?
A másik idetartozó idézet:
"Mert egyre kevesebb
az olyan falusi prímás, aki még őrzi a hagyományt, mert az ő környezetükben a falusi lakosság már "vette az adást", a város üzenetét, hogy ne foglalkozzon ezekkel a régi dolgokkal, vegyen néhány Lagzi Lajcsis kazettát..."
Hát ez az. Tudtommal a hagyomány változó!!!Ha elfogadjuk, ha nem.
Ha kis BÉla primás szül.1983, valahol erdélyben, apja-nagyapja szintén primás, 2005ben hall a rádióban egy dallamot és azt be- építi a felmenőitől tanult csárdásba, az már nem hagyomány( a fia aki szintén primás lesz ezta dallamot is eredetinek fogja tartani) Azt mondjuk Kis Bélának, hogy amit játszol barátocskám az kamu, nem eredeti, nem hagyományos....?valjuk be öszintén ez elég ciki lenne. És ami a fenti idézetben a legtszembetönőbb, hogy azt mondja a falusi lakosság...hát kérem, tegnap ota egyre biztosabban tudom hogy a falusi lakosság alkotja a közösséget, a közösség diktálja a divatot, a normát, mindent...évszázadok óta.
A közösség visszajelzései alapján alakultak a zenészek, játékuk stb.
Akkor mostmár a 21 században, a muzsikusok közössége a hagyományokháza, a népzenekutatok, stb.
Kié a hagyomány?
Ezek merültek fel bennem, bocsi hoszzu lett.
pusz
Linda


További információk a(z) Lista levelezőlistáról