RE: [Folklista] aranyosszéki tábor
Kemecsei Gábor
kemecsei at folkradio.hu
2005. Ápr. 7., Cs, 22:00:38 CEST
-Küld!
Nincs még senkinél adata róla a neten csak a 2004-esről!
Addig is itt lehet szerintem erdeklődni:
http://kultweb.internetstudio.hu/index.php?p=showdata&id=2235
Köszönettel: kemecs
"I. Aranyosszéki Néptánctábor Várfalván
Örömmel nyugtázhatjuk, hogy újabb színfolttal bôvült az erdélyi magyar hagyományôrzô rendezvények sora: idén elôször szervezte meg Várfalva az Aranyosszéki Néptánctábort. Bár szûkebb környezetünkben, a Mezôségen, Kalotaszegen nyáron szinte egymást érik a népi értékeket ápoló találkozók, immár hagyományossá vált néptánctáborok, ez mit sem csorbította a gyermekcipôben járó kezdeményezés, a Várfalvi Aranyosszéki Néptánctábor népszerûségét, amelynek már jövô évi második "kiadására" is vannak jelentkezô csoportok.
Az ómen dacára szerencsésnek bizonyuló napon, július 13-án érkeztek a fiatal táborozók Várfalvára, ahol családoknál, s néhányan a kultúrotthonnal szemben álló házak udvarán, kertjében felállított sátrakban jutottak szálláshoz. Szerdán éppen a kirándulás napja volt: a 120 fôs táborozó sereg a Totvajnak nevezett környékbeli helyre gyalogolt, egy részük a távolabbi Székelykôre folytatta a túrát. A nagy csapat gyermek, fiatal, oktató, zenész, táncos éppen negyedórával azelôtt hagyta el a községet, hogy mi megérkeztünk. Szerencsére azért otthon is maradt valaki, ellátni a tábor körül adódó száz apróbb-nagyobb teendôt. Fodor Melindával, a frissiben bejegyeztetett Aranyosszék Alapítvány kuratóriumi tagjával beszélgettünk.
— Várfalva szórványban, nem annyira hagyományôrzô vidéken fekszik, s ezt mi sem jelzi jobban, mint a tény, hogy az egész községben egyetlen rend népviselet sem létezik. Érdekes módon feltûnt, hogy igény és kedv volna viszont a népi értékek ápolására. Így jutottunk el oda, hogy megpróbáljuk rekonstruálni a várfalvi népviseletet, ami viszont eléggé körülményes, ugyanis a hiányos leírások alapján történik. A táncmozgalom eredete Bálint Mátyás magyartanár nevéhez fûzôdik, aki már húsz esztendôvel ezelôtt létrehozott egy csoportot, amellyel helyi jellegû táncokat adtak elô. Ez a csoport aztán megszûnt. A falubeli fiatalok az elmúlt évek során eljártak a különféle táborokba, néptáncos rendezvényekre, és igen kedvezô tapasztalatokkal, gazdag élményekkel tértek vissza, lassanként kialakult a helyi mozgalom folytatására, felelevenítésére való igény. Bálint Mátyás két évvel ezelôtt alakította meg az Aranyosszék Néptánccsoportot, eleinte 16-20 esztendôs kövendi, aranyosrákosi, várfalvi, sinfalvi, tordaszentmihályi fiatalokkal. Az eredeti összetétel természetesen változott, sokan tanulmányi okok miatt kimaradtak, ám az igény, a kezdeti lelkesedô kedv alapjában véve mit sem lanyhult, ma már 50 fôs utánpótlás csoport is létezik. Elôbb Iszlai Kamill Zsolt tanította a csoportot, majd tavaly nyár óta a zurbolós Magyari Andrea és Dóka Sándor — mondta Fodor Melinda.
Megalakulásának két esztendeje alatt a várfalvi Aranyosszék Néptánccsoport komoly népszerûségre tett szert, rendszeresen elhívják a különféle rendezvényekre Tordára, Kolozsvárra, Marosludasra, bekapcsolódtak a Heltai Gáspár Könyvtári Alapítvány szervezésében évente sorra kerülô Szent István Napi Néptánctalálkozóba, ugyanakkor a Várfalva magyarországi testvértelepüléseinek — Sárkeresztes, Fehérvár, Csurgó — különféle rendezvényein is rendszeresen részt vesznek. Legutóbb a csíksomlyói ezer székely leány napján rendezett ünnepségen is felléptek. A tánccsoportot háromtagú helyi zenekar is kíséri. Eredeti népviselet híján a kisebbek tarka szoknyában, fehér blúzban szerepelnek, míg a nagyobbak a hajdani ünneplô viseletben táncolnak, ami zöldcsíkos fehér szoknyából, ezüst sujtásos zöld mellénybôl, zöld köténybôl áll, a legények meg fekete nadrágban, fehér ingben, fekete mellényben táncolnak.
Az I. Aranyosszéki Néptánctáborba a magyarországi testvértelepülésekrôl érkeztek csoportok, valamint Tordáról, Kolozsvárról, Marosvásárhelyrôl. A tábor egy hete alatt néptáncoktatás, népdaloktatás, kézmûves foglalkozások folynak. Az oktatás a várfalvi és az aranyosrákosi kultúrotthonokban folyik. Fôként gerendkeresztúri és aranyosrákosi táncokat tanít Könczei Csongor és Schwartz Annamária, Végh Éva a bábkészítés és nemezelés rejtelmeibe vezeti be a táborozókat, akiknek életkor szerinti megoszlása is igen eltérô: találni köztük húszéveseket, de tíz esztendôsöket is. Kallós Zoli bácsi népdaloktatással tisztelte meg a fiatalokat, de várják Keszeg Vilmost, Dáné Tibort, valamint Bálint Mátyást is. A talpalávalót az oktatáshoz és a minden este kötelezô táncházhoz a Zurboló fáradhatatlan zenekara biztosítja a tábor egész ideje alatt. A szombati gálaelôadás tekinthetô gyakorlatilag a tábor zárómozzanatának — a Várfali Kultúrotthonban este nyolc órától a három helybeli tánccsoporton kívül két magyarországi vendégcsoport is fellép.
A rendezvény sikere, a fiatalok öröme, a táborozás hangulata a végeredménye egy óriási közösségi összefogásnak. Ahogyan annak idején az eladott tojások árából építettek kultúrotthont a helybeliek, most sem volt ez másképpen. Tej, tojás, liszt, zöldség, mind a várfalviak és aranyosrákosiak adományaiból került ki, nemkülönben a szálláslehetôség. A tábor fô támogatója a Várfalváról elszármazott, jelenleg még Németországban élô zenész, Kovács Lôrinc, de szintén a támogatók sorát bôvíti az Aranyosszék Alapítvány, a Delta és Enis helyi üzletek, a kolozsvári Crova cég, amelynek egyik tulajdonosa aranyosrákosi, a Fundy. A táborozók étkeztetését a tavaly épített csûrben oldották meg. Fodor Melindától megtudjuk, a szervezést illetôen nem tekinthetôk teljesen kezdôknek, ugyanis pályázat útján elnyerték az Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet színjátszó-találkozójának szervezési jogát tavaly augusztusban. Akkor 350 személyt láttak el, s úgy gondolják, hogy az anyagiak függvényében természetesen, de 200-250 személyt bármikor fogadni tudnak.
Várfalván felismerték, hogy önmaguk felemelkedéséért, megmaradásáért, mindennapjaikért tenni kell. Fodor Melinda, aki egyben anyakönyvvezetô Várfalván, örömmel mondja, hogy hosszú apadás után néhány éve megfigyelhetô a lakosság számának enyhe emelkedése. A tavaly esketett 28 pár közül mintegy 24 Várfalván kezdett új életet. A gyárak bezárása miatt egyre többen költöznek haza. Igaz, munkanélküliek, jövedelmük kevés, vagy egyáltalán nincs. Valamit tenni kell, hiszen élni kell, megélni a változó idôket. Az aránylag könnyen és a hazai helyzethez képest viszonylag jó minôségû úton megközelíthetô, páratlan szépségû vidéken megbúvó község kezdi felismerni a faluturizmusban rejlô lehetôségeket. Az Aranyosszéki Néptánctábornak egyik célja a figyelemfelkeltés — bekerülni az útikönyvekbe, fesztiváljegyzékekbe. Az útnak még az elején állnak, de úgy érzem, már tudják, hogyan kell ügyesen lépegetni rajta, és tenniakaró közösséggel a háta mögött Kanyaró Pál polgármester tanácsosgárdája, illetve az Aranyosszék Alapítvány életet és virágzó jövôt teremt Várfalván.
Kerekes Edit"
>-----Eredeti üzenet-----
>Feladó: lista-bounces at list.folkradio.hu
>[mailto:lista-bounces at list.folkradio.hu] Meghatalmazó Pávai István
>Küldve: 2005. április 7. 21:40
>Címzett: lista at list.folkradio.hu
>Tárgy: [Folklista] aranyosszéki tábor
>
>
>Az idén Várfalván lesz az aranyosszéki tábor (Torda mellett).
>Holnap küldöm a dátumot, bent az irodában le van írva nekem,
>mert előadást tartok ott. Nem emiatt ajánlanám, hanem főleg
>azért, mert az egész mozgalomból kifelejtődött Aranyosszék
>népzenéje. Demény Piroska Aranyosszék népzenéje című kötetét
>is kevesen ismerik, pedig még kapható a Néprajzi Múzeumban, CD
>is van hozzá. Pávai István
>
További információk a(z) Lista levelezőlistáról